Jesienne szkolenie dla ambasadorów oraz członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów English Teaching to już stały punkt w kalendarzu. Tegoroczna edycja odbyła się równo tydzień temu w dniach 13-15 września w Hotelu Boss w Warszawie. Na szkolenie przybyło znaczna większość ambasadorów i ta frekwencja pokazuje, że takie inicjatywy są niezwykle ważne i potrzebne. Piątek rozpoczął się od spotkania członków oraz ambasadorów, na którym podjęliśmy tak ważne tematy jak podsumowanie dotychczasowych działań stowarzyszenia. Wszystkich obecnych oficjalnie przywitała Pani Prezes Danuta Kamińska i poruszyła ona kwestię organizacji naszych obozów językowych, które w przyszłym roku będą obchodzić swój jubileusz, jak również temat pomocy stypendialnej czy też sprawę przyjazdów do Polski native speakerów. Po powitalnej kolacji odbyły się jeszcze dwa warsztaty. Pierwszym z nich był jakże niesamowicie ważny w obecnych czasach warsztat pt. Trauma-based teaching/Tauma-informed education and care przeprowadzony przez Krystynę Gaczoł. Piątek zakończył się warsztatem, który przeprowadził Michał Gleb a nosił on nazwę Metody teatralne w nauczaniu języka angielskiego.

Sobota stała pod znakiem niezwykłej intensywności naszych warsztatów. Od samego rana mieliśmy okazję zanurzyć się w idei mindfulness i poznaliśmy mnóstwo fantastycznych gier oraz aktywności cyfrowych, które z pewnością wykorzystamy podczas nadchodzących zajęć. Bycie uważnym na dobrostan naszych uczniów to obecnie niezwykle ważna cecha i musimy o tym pamiętać. Warsztat ten przeprowadził Michał Gleb a nosił on nazwę Nowoczesne trendy w nauczaniu oraz Brain Breaks, czyli jak wdrażać ideę mindfulness podczas zajęć z języka angielskiego. Po krótkiej przerwie naszą warsztatową scenę na resztę dnia przejął Bartosz Chyś- trener edukacyjny, wykładowca uczelniany, dyrektor jednej z gdyńskich szkół a co najważniejsze pasjonat nowych technologii i metod aktywizujących w nauczaniu. Jego szkolenie dotyczące użycia sztucznej inteligencji w edukacji dostarczyło nam tak wielu nowych narzędzi i niezwykle otworzyło wszystkich obecnych na wprowadzenie do swoich lekcji zdobyczy najnowszych technologii. AI to przyszłość, a my jako nauczyciele musimy te narzędzie mądrze wykorzystywać i oswajać z nim naszych uczniów. Po jakże intensywnym dniu szkoleniowym wszyscy udaliśmy się na kolację, a tam dzieliliśmy się naszymi wrażeniami i doświadczeniami edukacyjnymi. 

Niedziela była ostatnim dniem warsztatów. Z samego rana zaprezentowały się dla nas Dorota Starz i Edyta Kłeczek, które po mistrzowsku przedstawiły problematykę dotyczącą akredytacji w programie Erasmus+. Ten temat nie ma przed nimi żadnych tajemnic. Kolejnym punktem programu była prezentacja Magdaleny Drzewieckiej, Tamary Ryzner oraz Krystyny Gaczoł, które podzieliły się z nami relacją z wizyty w Porto w ramach projektu młodzieżowego. Ich doświadczenia z tego wyjazdu oraz to jak tam pracuje się z młodzieżą trudną, dały wszystkim do zrozumienia, że da się to robić inaczej niż w Polsce i naprawdę otworzyły nam oczy na powyższy temat. Ostatni warsztat przeprowadziła Anna Dąbrowska, która jak co roku zaznajamia nas z najnowszymi zmianami w prawie oświatowym. Mieliśmy okazję zobaczyć fragment wysłuchania publicznego i poznaliśmy też najnowsze zmiany przepisów oświatowych. 

Ten jakże niezwykle intensywny weekend był dla wszystkich obecnych okazją do spotkania, a co najważniejsze do pracy nad swoim warsztatem edukacyjnym, przepływem inspiracji między uczestnikami szkolenia i do poznawania nowych narzędzi do codziennej pracy nauczycielskiej. Grupa ludzi obecna na tym szkoleniu to po prostu pasjonaci edukacji, którzy swoją codzienną pracą z dziećmi i młodzieżą w każdym zakątku Polski pokazują jak piękny i potrzebny jest to zawód. Uczniom można tylko pozazdrościć takich nauczycieli. 

Przyszły rok będzie dla nas wszystkich niezwykły gdyż będziemy obchodzić przez cały 2025 rok XX-lecie naszego stowarzyszenia oraz XX-lecie obozów OSA WEEK. Z niecierpliwością czekamy na ten czas i na kolejne tak fantastyczne spotkania. Kto wie, może zobaczymy się na kolejnym szkoleniu na wiosnę. 

Dziękujemy oczywiście za wsparcie Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA. To dzięki Wam możemy działać i spotykać się na takich właśnie szkoleniach. Szczególne podziękowania należą się też dla naszej Pani Prezes Danuty Kamińskiej i reszcie zarządu OSAET czyli Dorocie Sokołowskiej oraz Dorocie Starz. 

 

 

Autor: Michał Gleb

Szkolenie Jesień 2024- Warszawa