Blisko 90 osób z całej Polski wzięło udział w obozie językowym III OSA WEEK zorganizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Anglistów ET (OSA ET) dla uczniów pochodzących z małych miejscowości. W tym roku oprócz atrakcyjnych Mazur uczniowie uczyli się języka angielskiego również w Górach Sowich w miejscowości Rzeczka u stóp Wielkiej Sowy. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności językowe pod okiem wolontariuszy; Ashny z Indii, Marvenur i Saadet z Turcji, Sady z Azerbejdżanu, Andre z Laosu, Porry z Tajlandii i,Julii, Michała, Nikodema i Kacpra z Polski. Oprócz zajęć językowych, które były prowadzone w niekonwencjonalny sposób było również wiele innych atrakcji i niespodzianek.
Każdy dzień rozpoczynał się i kończył od warsztatów języka angielskiego w celu usunięcia blokad językowych uczestników. Nauka odbywała się metodą naturalną poprzez gry i zabawy językowe z wolontariuszami i Native Speakerami z różnych krajów. Zajęcia przeprowadzane były bez książek, poza salą lekcyjną i bez języka polskiego. Uczniowie uczyli się tego co ich interesowało, a to uatrakcyjniało zajęcia. Dzięki Michałowi Gleb –absolwentowi amerykanistyki uczestnicy poznali tajniki sztuki iluzji, a niektórzy z nich po kilku zajęciach dali swój własny pokaz . Wolontariusze pochodzący w oddalonych zakątków świata takich jak Bombaj czy Bangkok byli ogromną skarbnicą wiedzy, natomiast sam obóz to wielka szkołą tolerancji i poszanowania dla inności i różnorodności. Na koniec każdego obozu został przygotowany pokaz umiejętności dla gości , rodziców i dla siebie samych
Pierwszy turnus miał miejsce na Mazurach gdzie podczas pobytu w Wejsunach uczniowie byli na spływie kajakowym na Krutyni, odwiedzili magiczną osadę Komtura w Wożnicach, gdzie czuli ducha historii Zakonu Krzyżackiego. Wiele emocji dostarczyły sporty wodne: kajaki, rowerki wodne, jacht, ale niewątpliwie najwięcej wrażeń dostarczyła jazda bananem za motorówką. Nieodłącznym elementem było zwiedzania park dzikich zwierząt w Kadzidłowie usytuowanym na terenie Puszczy Piskiej, który najbardziej zadziwiał obcokrajowców ze względu na inny niż w ich kraju gatunek zwierząt.
Góry Sowie były świadkiem drugiego turnusu obozu językowego III OSA WEEK również pełnego atrakcji i niesłychanych emocji. Rafting przełomem bardzkim na Nysie Kłodzkiej, zwiedzanie zamku Książ i wycieczka po Wrocławiu, eksploracja podziemi kompleksu Riese w Walimiu , wejście na Wielka Sowę i zjazd na linie (tyrolce), gdzie wszyscy poczuli wiatr we włosach i niezwykłą ilość adrenaliny, to tylko niektóre pozycje programu obozu.
Komentarz mamy dwóch uczestników obozu:
Na początku chciałam serdecznie podziękować za wszystkie chwile, które moi chłopcy spędzili we wspaniałym, międzynarodowym gronie. Wrócili wczoraj zachwyceni, rozradowani, przepełnieni pozytywną energią. Zyskali nowych przyjaciół, nowe doświadczenia, poznali świetnych wolontariuszy, zwiedzili nieznany im dotąd region Polski.
Jestem dozgonnie wdzięczna pani Nowakowskiej za to, że zaprosiła Mikołaja na pierwszy wyjazd z OSA ET. Że dała mu szansę na poznanie języka angielskiego z innej strony, bo dotychczas znał go jedynie z teorii, jako przedmiot w szkole.
Dzięki obozom OSAET zrozumiał, że warto znać język angielski, bo dzięki temu porozumie się z ludźmi z różnorodnych krajów. Wolontariusze, których bardzo polubił, utwierdzili go w tym przekonaniu.
Obozy zaowocowały już dwa lata temu – Mikołaj bez obaw mówi po angielsku. W swojej grupie w szkole jest najlepszy. Ta odwaga zaowocowała też w przypadku dodatkowego języka – niemieckiego.
Opiekę mentorką na obozach sprawowały Panie Ambasadorki programu English Teaching i członkinie OSA ET : Danuta Kamińska, Agnieszka Kowalska, Dorota Majkowska i Dorota Sokołowska.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Anglistów ET i dofinansowane w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania filmowego z trzeciego obozu językowego OSA Week 2018 w Rzeczce.
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania filmowego z trzeciego obozu językowego OSA Week 2018 w Wejsunach.